Choroby układu krążenia

Mikroudar – czym się objawia? Pierwsza pomoc przy udarze mózgu

Zanim dojdzie do udaru niedokrwiennego mózgu, zwykle nasz organizm alarmuje nas o złym stanie naczyń poprzez wystąpienie przejściowego niedokrwienia potocznie zwanego mikroudarem.

Przyczyny występowania udarów mózgu

Udary mózgu według Światowej Organizacji Zdrowia stanowią drugą przyczynę zgonów na świecie. Dzielą się na niedokrwienne (występujące u ok. 80-90% ludzi) i krwotoczne (10-20%). Udary niedokrwienne wywołują niedrożne naczynia, w których z wiekiem elastyczność znacząco się zmniejsza i osadza się w nich blaszka miażdżycowa przez co nie są w stanie wydajnie rozprowadzać krew po organizmie w tym do centrum sterowania – mózgu. Z wiekiem więc rośnie ryzyko wystąpienia udaru mózgu, jednak problem też dotyka również młodych osób, żyjących szybko w permanentnym stresie, źle odżywiających się i nadużywających papierosów czy alkoholu. Udary mózgu występują nawet u dzieci.

Czym jest mikroudar?

Zanim dochodzi do udaru niedokrwiennego, zwykle dochodzi do przemijającego epizodu, potocznie nazywanego mikroudarem, choć tak naprawdę jest to przejściowe niedokrwienie wywołane skrzepem, który ogranicza przepływ krwi transportującej tlen w naczyniu. Objawy tego przypominają objawy udaru mózgu. Są to między innymi: jednostronny brak czucia, problemy z mówieniem, niedowład, osłabienie, wykrzywienie widoczne na twarzy, nudności, wymioty, omdlenie, problemy z utrzymaniem równowagi. Kiedy skrzeplina przejdzie dalej, a naczynie odzyska drożność, objawy mijają i następuje odzyskanie sprawności. Ważne jest jednak, aby nie zbagatelizować tego incydentu mimo przemijających objawów tylko szybko udać się do szpitala na badania pod kątem ryzyka wystąpienia udaru mózgu i zawczasu podjąć działania w tym kierunku. Szacuje się, że u osób, u których wystąpił mikroudar, w ciągu 5 lat dojdzie do pełnego udaru mózgu.

Co zrobić kiedy podejrzewamy u kogoś udar mózg? Pierwsza pomoc przy udarze

  1. Przede wszystkim należy jak najszybciej wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
  2. Zanim przyjedzie pogotowie należy ułożyć chorego w bezpiecznej pozycji bocznej, otworzyć okna w pomieszczeniu, rozwiązać krawat czy ułatwić oddychanie w jakikolwiek tylko możemy sposób.
  3. Jeżeli dochodzi do zatrzymania akcji serca, należy podjąć masaż serca i sztuczne oddychanie.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *